Neobejdete se bez půjčky?


Za normálních okolností si my lidé na svoji existenci vyděláváme. Odvádíme určitou práci a za tu dostáváme peníze, které nám umožňují následné vedení normálního života. Ovšem je tomu tak bohužel jenom v ideálním případě. A protože svět není dokonalý, dochází někdy i k tomu, že lidé sice usilují o to, aby si na svou normální existenci vydělali, ale takové jejich snažení nepřináší kýžené plody. Zkrátka se s příjmy z výdělečné činnosti nevystačí. A pak se musí ten, jemuž se peněz nedostává, buď omezovat, nebo hledat další zdroje.

Peníze totiž musíme mít, o tom není sporu. A když je zle, musíme je mít třeba i za cenu toho, že si je na nějakou dobu někde půjčíme a pak je budeme prostě muset v budoucnu splácet ze svých pozdějších příjmů.

mince centy

To, že člověk zatouží po půjčce v době, kdy se mu nevede dost dobře, ale nestačí. To je k získání jakékoliv normální půjčky málo. Musí se rovněž oslovit zvolená finanční instituce, protože bankovní úředníci neobcházejí domácnosti, aby se optali, zda náhodou někdo nechce půjčit, musí se tu zažádat a pak se také musí vyhovět všem kladeným požadavkům, které se ke konkrétním půjčkám pojí.

A v tom posledním spousta lidí selže. Mnozí žadatelé nedokážou banku přesvědčit o tom, že bude v jejich silách půjčené peníze vrátit. A když je tomu tak, žádost o půjčku se zamítá. Banky s penězi nehazardují a nedávají je jen tak někomu. Zejména tomu, kdo má nízké příjmy a záznamy v registrech dlužníků.

eura bankovky

A protože potřebují peníze i žadatelé mající daleko k dokonalosti, je tu i nebankovní hypotéka, která je nabídkou i pro ty, kdo nejsou dokonalí a jinde by zřejmě neuspěli. Tady se musí ručit za půjčené peníze nemovitostí, jak je to pro hypotéky charakteristické, a díky tomu se tu uspěje i tehdy, když je na tom někdo poměrně zle, ale přesto ještě půjčku zvládne. A díky tomu nezůstane bez peněz nikdo. Když má aspoň nějakou nemovitost.

Stévie sladká – pěstování a sklizeň

Světelné podmínky a umístění

Vzhledem k tomu, že rostlina roste převážně v teplých zeměpisných šířkách, měli byste zvolit světlé a teplé místo s malým stínem. Rostlinka může vyrůst na balkonu, na parapetu, na zahradě nebo ve skleníku.
Pokud chcete rostlinu pěstovat v květináči, měli byste vybrat květináč o průměru nejméně 18 centimetrů. Jinak silné kořeny rostliny nemají dostatek místa k šíření. V zásadě tyto rostliny vykazují výraznější růst, když jsou volné. Můžete je venku vysadit od června do začátku září.
Rostlina potřebuje hodně vlhkosti. Ujistěte se však, že nedochází k zaplavování, jinak by uhnila.
květy stévie

Správný čas sklizně

Při sklizni záleží na tom, zda jste vysadili rostlinu na zahradě nebo zda roste na teplém místě, jako je parapet nebo skleník.

●     U rostlin, které jste pěstovali na trvale teplém místě, můžete odstranit listy po celý rok.
●     U rostlin rostoucích na zahradě je září nejlepší čas. Před přemístěním rostlin dovnitř listy odstraňte.
●     Abyste dosáhli bohatého větvení rostliny, měli byste měsíčně odstraňovat špičky výhonků.

Můžete použít sklizené listy jak čerstvé, tak i sušené. Mějte na paměti, že stévie je sladší než klasický cukr. Buďte opatrní s dávkováním.
 sladká rostlina

Zima

Rostlina není mrazuvzdorná. Můžete ji dát do skleníku v zimních měsících, ale neměla by zůstat na zahradě. Takto rostlinu můžete přezimovat:

●     před zimováním odstraňte všechny uschlé části.
●     přeneste rostlinu nejpozději na podzim dovnitř.
●     optimální jsou místnosti s teplotou 10 až 15 stupňů a nízkým výskytem světla.
●     během tzv. odpočinku potřebují rostliny jen málo vody. Pokud je příliš přelijete, může to vést k napadení plísněmi nebo parazity.

Pokud se rozhodnete přezimovat rostliny ve skleníku s dodatečným osvětlením, zůstávají zelené po celý rok. Nicméně rostliny, které jsou po celý rok zelené, jsou náchylnější na choroby a škůdce.

Nejdůležitější body

Stručně řečeno, měli byste vzít v úvahu tyto věci při pěstování a sklízení stévie.

●     Rostlina potřebuje hodně slunce.
●     Odstraňte špičky výhonků alespoň jednou za měsíc.
●     Ujistěte se, že kořeny mají dostatek prostoru pro růst.
●     Rostlinu můžete pěstovat v zahradě, na parapetu, na balkoně nebo ve skleníku.
●     Netoleruje mráz.
●     Vyžaduje jen málo hnojiva, nejvýše jednou měsíčně.
●     Optimální teplota klíčení je asi 22 stupňů.
●     Semena potřebují dostatek světla ke klíčení. Proto je jen lehce zatlačte do země. Po uplynutí asi deseti dnů je možné sazenice zasadit.

Jak pomoci týranému zvířeti?


Většina z nás má doma své domácí mazlíčky, které zbožňuje a nikdy by jim nezkřivila chloupek, či nedala do misky něco, co by jim mohlo způsobit potíže. Chceme totiž, aby s námi byli co nejdéle. Pak jsou ale mezi námi bohužel i lidé, kteří to vidí jinak a o své pejsky se nedokážou nebo dokonce snad ani nechtějí dobře postarat. V tomto případě se jedná o zvíře týrané a jeho majitel se dopouští trestného činu. Jak takovému týranému psovi (nebo i jinému zvířeti) můžete pomoci?

pes pod plotem


·         Pokud se s případem týraného zvířete setkáte, potom neváhejte kontaktovat přímo příslušnou veterinární správu nebo městský úřad. Nic ale nezkazíte ani oznámením na Policii ČR. Pokud se například obáváte konfrontace s majitelem zvířete, můžete probíhající týrání oznámit anonymně.

Než se rozhodnete podat oznámení, je dobré mít v ruce důkazy. Může se jednat o fotografie, video. Veterinární správa je povinna se tímto oznámením zabývat a vyvodit z jednání majitele důsledky.
 


·         V případě, že vše dobře dopadne a týrání bude potvrzeno, s největší pravděpodobností dojde k odebrání zvířete majiteli a bude s ním zahájeno trestní řízení.·         Co je vlastně považováno za týrání?

Omezování příjmu potravy zvířete

Omezování pohybu zvířete (malé klece, krátká lana)

Kupírování uší

Zásahy na hlasivkách (psi by přece neměli štěkat)


Bezdůvodné usmrcení


 Bulteriér na zahradě


Případ, o kterém jste možná slyšeli


 


Rok 2006, červenec. Alkoholem posilněná partička mladíků utýrala kočku zvláště krutým způsobem. Nejprve ji opili alkoholem, následovalo poštvání rozzuřeného bojového psa a celý akt týrání byl zakončen šlápnutím na kočičí hlavu. Jako by nestačil čin samotný, mladíci jej ještě zveřejnili na sociální síti. Dá se mluvit o štěstí. Tyrany se podařilo identifikovat, vyhledat a následně potrestat. Potrestaný byl však pouze jeden z nich. Trestem mu bylo ,,směšných“ 120 hodin  veřejně prospěšných prací.

Dopřejte péči zahradnímu nábytku

Zima je konečně u konce a tak se blíží oblíbené období, kdy teplé večery dovolují posedět na zahrádce až do setmění. Celý natěšení se rozhodnete z kůlny vyndat zahradní nábytek a připravit se tak na radostný odpočinkový pobyt na čerstvém vzduchu. Může se však stát, že najednou zjistíte, že váš zahradní nábytek není v takovém stavu, kdy by se vám na něj chtělo sednout a vychutnat si tu pohodu. Je totiž potřeba ho na sezónu včas připravit a dopřát mu jarní údržbu. Víte jak na to?
židle s kytičkami
· ZAHRADNÍ NÁBYTEK VYROBENÝ Z KOVU
Tento nábytek nepotřebuje velké nároky na údržbu. Je jen potřeba dbát na to, aby ho nepokrývala nežádoucí koroze. Pokud se tak stane, stačí nábytek otřít vodou a nechat oschnout, případně poškozená místa vybrousit smirkovým papírem a následně ošetřit impregnačním prostředkem.
zahrádka restaurace
· PLASTOVÝ NÁBYTEK
Plast je nenáročný materiál, a tak vyžaduje nejméně údržby. Mnohdy se však stane, že se na něm usadí zašedlá špína. Tu ale raději nedrhněte agresivním pískem a houbičkou na nádobí, protože byste jeho povrch poškodili. Bude vám stačit jen hadřík a čisticí přípravek. Pokud zjistíte, že je plastový nábytek prasklý, raději ho hned vyhoďte, jinak by vám hrozil třeba pád z poškozené židle.

· DŘEVĚNÝ NÁBYTEK
Dřevo je již na údržbu náročnější. I když je mnoho druhů dřeva, zahradní nábytek se většinou vyrábí z takového, které je odolné proti nepřízni počasí, plísním i škůdcům. Přesto je dobré dřevo bránit nátěrem z přírodního oleje či pomocí lazurovacího nátěru, jedině tak neztratí svou přirozenou barvu a vzhled. Na pravidelné čištění pak postačí mýdlová voda a houbička.
zahradní design
Při pravidelné péči bude váš zahradní nábytek chloubou celé vaší zahrady.
Na zahradu nepatří pouze nábytek z přírodních materiálů, plastů či kovu. Vyzkoušet můžete také nábytek z ratanu , který se bude skvěle vyjímat nejen na zahradě, ale také třeba na terase či zimní zahradě.

Detox pro Váš dům

1.       Začněte uvnitř. Připravte všechny peřiny, deky, polštáře a záclony. Peřiny a polštáře řádně vyklepejte a nechte venku vyvětrat. Záclony a deky vyperte. Po zimě se v nich ukrývá spousta prachu a roztočů. Domu se uleví a Vy budete zdravější.
obrostlá okna
2.       Vymeťte prach a pavučiny. Ano, je to trochu jarní úklid, ale po dlouhé zimě, kdy se nepřetržitě topilo, se v domě usadila spousta nečistot.

3.       Zkontrolujte odpad. Odpad je jako zažívání domu. Pokud je špatně průchozí, bylo by nejlepší jej vyčistit. A pokud máte a bude třeba, nechte vyvézt i jímku.

4.       Šetřete energii. Nepoužívejte zbytečné elektrické spotřebiče a nesviťte nadarmo. Nejen, že ušetříte, ale sníží se hladina záření, které každý elektrický spotřebič vydává. Tím prospějete nejen vašemu domu, ale hlavně sami sobě.

5.       Zkontrolujte střechu včetně okapů a komínu. Střecha mohla díky těžkému sněhu utrpět menší závady. Komín a okapy je nejlepší vyčistit. V okapech bývá nahromaděné listí a větvě, a v konečném důsledku by se okapy mohly ucpat a voda z nich by se valila na fasádu.

6.       Fasádu zkontrolujte v každém případě také, jestli není od mrazu popraskaná. Také okna zvenčí, jestli vše správně drží a těsní.

7.       Celý dům řádně vyvětrejte. Po zimě se v domě může hromadit vlhkost a ta není žádoucí. Pravidelným a řádným větráními se můžete vyvarovat navlhlým stěnám.
hnědé okenice
8.       Nezapomeňte na půdu a sklep. Pokud máte půdu či sklep, pořádně je také zkontrolujte. Na půdu by mohla prosakovat voda, a ta by se zanedlouho mohla dostat do obytných prostor. U starších domů se stává, že po oblevě zůstane ve sklepě stát voda. Tu je samozřejmě nutné dostat ven.
Všechny případně nalezené drobné závady ihned odstraňte. Vše, co pro Váš dům uděláte, Vám vrátí. A platí to v obou případech. Necháte-li dům „ležet ladem“, mohlo by se Vám to vymstít. Pokud o Váš dům budete pravidelně pečovat a dopřávat mu takovýto „detox“, nemůže Vás zaskočit žádná pohroma.

Anglický styl interiéru

Líbí se Vám anglický styl bydlení? Na někoho je možná až příliš sladký, někomu se může zdát až přeplácaný. Ale pro někoho může být naopak naprosto kouzelný. Navíc nemusíte mít pokoje kompletně laděné do tohoto stylu. Můžete pouze využít určité prvky, které použijete k dekorování celého interiéru.
obytná plocha
1) Typické materiály –bydlení laděné do anglického stylu by mělo používat materiály, jako jsou vyřezávané dřevo, kov, kámen. Je to z toho důvodu, že se jedná o venkovský styl, který využívá prvky typické pro toto prostředí.
2) Barvy –nejčastěji se využívají podzimní barvy. Celý pokoj bývá barevně sladěný do určitého odstínu. Tmavší barvy jsou vhodnější pro podlahy a nábytek. Světlejší barvy se využívají na zdi, čalounění a různé dekorace. Pro zdi se používají světlejší tóny barev. Vhodná je například meruňková, smetanová, světle modrá či fialová. Hojně se využívají také tapety. Pro anglický styl jsou rovněž typické vzory. Téměř zde nenajdete jednobarevnou čistou zeď. Mezi vzory se nejčastěji objevují květiny, historické ornamenty či krajinomalby.
viktoriánský styl
3) Nábytek –jedná se o další dominantu pokojů. Nejčastěji se využívá tmavší dřevo. Nábytek bývá často potažený kůží nebo vzorovými látkami. Angličané jsou velice komunikativní a přátelští, proto musí být jejich obývací pokoje vybavené pohodlnými čalouněnými pohovkami a křesly. Další dominantou pokoje bývá krb, který nechybí snad v žádném venkovském sídle. Obvykle je kamenný či cihlový. Vedle krbu najdeme úhledně poskládané dřevo na zatápění. Součástí obývacích pokojů jsou obrovské knihovny naplněné knihami. Pak už stačí jenom rozdělat oheň v krbu, vybrat si oblíbený román anglické literatury, usednout do pohodlného křesla a začíst se. No není to úžasná představa? V ložnicích je dominantním prvkem velká postel se spoustou polštářů a před postelí bývá velice často truhlice.
hala s krbem
Anglický styl se vyznačuje různými textilními dekoracemi. Opět se objevují vzory jako u stěn, ale můžeme najít také pruhy či tečky. Velice oblíbené jsou patchworkové deky a potahy na polštáře. Pozor ale na překombinování látek. Okna jsou zdobené dlouhými závěsy, na stole je dlouhý ubrus, na podlahách jsou koberečky. Mezi další dekorace patří obrazy, fotografie, železné svícny, vázy, kulaté zrcadlo, svíčky a čerstvé květiny.
Anglický styl je velice tradiční, rustikální a romantický. Dolaďte svůj domov v duchu anglického venkova.

Obývací pokoj

Základní pravidla

Obývák je jednou z nejdůležitějších částí celého domu. Navíc se zde často schází rodina či přátelé, takže je to i taková Vaše vizitka. A proto si dnes ukážeme pár rad, jek si ho zpříjemnit a zkrášlit ho přesně podle svých představ a očekávání. Hned prvním krokem je dobrá vyváženost všech prvků, a to platí i u nábytku.
nábytek v obýváku
Všechno by mělo být sladěno do podobného stylu, ať každý kus není úplně jiného designu. Zároveň určitě dbejte na dodržení vzdušnosti, ale zároveň nemůže být úplně prázdný, protože jinak by ztratil i svoji praktičnost. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci, tak je dobré spojit ho i s kuchyní. Prostor bude působit mnohem větší a zároveň získáte stejnou podlahu. Ta by měla být pěkná, ale zároveň i kvalitní s dobrou udržovatelností. Dále se přesuneme ke zdím. Ty je nejlepší vymalovat jednou primární barvou a třeba na kraje dát bílou. Také někde můžete zakomponovat něco jiného, ovšem pamatujte vždy na to, abyste styly nepřekombinovali.
obývací pokoj

Nábytek

Velkou dominantou je sedací souprava. Před jejím nákupem je dobré si změřit všechny rozměry, protože hrozí nákup příliš velké sedačky. Možná by se tam vlezla, ale v místnosti by bylo málo místa, takže opravdu vše přeměřte. Také nezapomeňte na její kvalitu, což znamená, že je lepší si připlatit a máte klid na dlouhou dobu. Menší pohovku můžou v klidu doplnit moderní křesla. Uprostřed bývá většinou stolek. Ten volte dostatečně velký, ovšem zde je zbytečné volit nějaké s velkými rozměry, protože je stejně většinou nevyužijete. Nesmíme zapomenout na obývací stěnu. V dnešní době není problém sehnat levné obývací stěny, jenž jsou nádherné a zároveň kvalitní. Existuje velká spousta druhů, takže problém s výběrem zde zajisté nebude. Do každé domácnosti se hodí něco jiného, a navíc zde by měl rozhodnou Váš osobní vkus. Není problém sehnat i menší obývací stěny, protože existuje celá řada rozměrových škál.

Všude dobře, v posteli nejlépe

Neprozradím žádné tajemství, když řeknu, že se každý člověk vcelku rád někde natáhne. A aby se mu natáhnulo co nejlépe, vynalezlo lidstvo postele. Protože to víte – ležet se sice dá na lecčem, jenže zem je tvrdá, dlažba studená, seno píchá a válení se po osobě opačného pohlaví je sice příjemné, ale jeden si při něm moc neodpočine, spíše naopak.
postel dřevo

Zatímco taková postel, to je docela jiné poležení. Spočinout na takové je někdy skutečná radost. I když i zde platí, že není jedna jako druhá, není postel jako postel. To záleží na tom, z čeho je tato vyrobena, a také na tom, jaké jsou nároky toho, kdo se na ní má uvelebit. Zatímco tak někomu stačí docela obyčejné staré matrace vycpané slámou, princezna na hrášku nemá ten správný požitek ani z toho skoro nejlepšího. Každý prostě potřebuje to své.

A někomu tak mohou připadat jako ideální řešení postele z masivu 180×200. Tedy ze dřeva borovice. Postele vhodné třeba do dětských a studentských, ale klidně i jiných pokojů či na chaty a chalupy, které jsou dost velké na to, aby se na nich pohodlně vyspala jedna nebo klidně i dvě osoby.
vyřezávaná postel

Jedná se o moderní typ postelí, vyrobený samozřejmě jenom z prvotřídního materiálu, který je odolný, stabilní a oplývá i dlouhou životností. Navíc takové postele vypadají stále jako nové, a to ať už se jedná o variantu přírodní, bílou lakovanou, šedou či připomínající dub či olši.

A nejen že tato postel slouží dobře sama o sobě, ale je navíc přizpůsobivá i ve vztahu k ostatním částem interiéru, lze ji tedy kombinovat s leckterým jiným kusem nábytku.

Takže ji lze umístit prakticky kamkoliv. A spočinout na ní, kdykoliv se jenom člověku zlíbí. To však pochopitelně jenom tehdy, dovolí-li mu to jeho ctěná paní choť. Která se musí zákonitě u svého muže starat o to, aby se jí doma jenom neválel v teple. Protože to by se jí – jak známo – mohl ten buřt zkazit.

Co udělat, než podepíšete smlouvu k novému bydlení.

Jakmile se smlouva podepíše, je to všechno dané. Samozřejmě, i tak jde hnout s věcmi, ale přece jen hůře. Před podpisem máte vždy tu možnost od dohody ustoupit. Podívejme se nyní na kroky, které by měl učinit každý budoucí nájemce bytu či jiné nemovitosti, aby předešel budoucím rozbrojům a hádkám. Může se totiž také stát, že majitel nebude zrovna lidumil a že si na vás pěkně bude chtít smlsnout. Není to jenom o bydlení, ale je to také především o lidech.
kroužkování dohody.jpg

a)       Zkontrolujte plynové spotřebiče a elektrické připojení

Klidně k tomu přístroji čichněte. Hlavně se ujistěte, že všechno funguje, jak má. Že je byt skutečně „vhodný“ k užívání. Může se totiž stát, že i když jdete přes realitní kancelář, tak bude unikat plyn. Nebo taky některé spotřebiče nepůjdou vůbec. Vždycky chtějte vidět revizi, ať už od majitele či realitky. Vždycky chtějte potvrzení, že tam někdo byl a ty přístroje (pokud tam jsou) podrobil nějaké kontrole. Jinak si taky můžete „zatápět“ na pěknou polízanici.

 

b)      Špína musí jít pryč

Pokud je byt špinavý a zanesený, vždycky si sjednejte nápravu ještě před podepsáním smlouvy. Chce majitel pronájem a slušné nájemníky? Tak ať to teda pěkně vyčistí. Vy v žádném binci bydlet nebudete. Tohle všechno se musí nárokovat ještě před podepsáním smlouvy. Než souhlasíte, že je nemovitost uklizená a připravená k nastěhování. To je také zlomový moment, protože s úklidem už dále nehnete, pokud podepíšete, že byt byl připraven pro nové nájemce.

 nákup nemovitosti.jpg

c)       Starý nábytek pryč

Pokud nechcete vybavený byt, ale přesto tam je spousta starého nábytku, který tam jen tak „civí“, je nutné chtít po majiteli, ať si ho pěkně odstěhuje. A to ještě před tím, než podepíšete smlouvu. Jakmile se upíšete, že byt jste převzali i s tímto nábytkem, tak je zle. Protože už je to vaše starost, zvláště pak, pokud majitel nábytek nechce. Pokud si ho odsune, tak jenom dobře, ale většinou se jedná o staré „hebla“, které opravdu nikdo nechce. A majitel tak aspoň nebude muset ohýbat hřbet, když to uděláte za něj. K tomu všemu zadarmo.

Někdy pomůže druhý tvor

Pokud máte dítě, které je kruté a projevuje jisté příznaky sériového vraha, tak to ani zvířátko nezachrání, ba právě naopak, akorát mu dáte šanci potýrat dalšího živého tvora. Pokud ale máte naprosto běžně rozumné dítě, které něco trápí a nejsou to zrovna choutky ubližovat druhým, tak se vždycky vyplatí jako taková stálá terapeutická pomoc zvíře jako pes, kočka nebo i nějaké menší zvířátko jako morče. je jasným důkazem, že zvířata mohou pomoci i při vážných problémem jako je deprese či stres.
kardiogram psa
Pokud jste někdy měli doma psa, jen si vzpomeňte, že vždycky, když jste byli naštvaní nebo smutní, přišel k vám váš pejsek a pokusil se vás rozveselit. Psi utváří se svým pánem velmi speciální pouto, takové, které vydrží i špatné zacházení. To není vůbec radno podceňovat, neboť i dítě, které je schopno citu, si může vytvořit k pejskovi silné pouto, které mu může pomoci překonat nejednu strastiplnou etapu jeho života.
voják se psem

Nemocniční záchranáři

Často můžete vidět, že nemocnice v zahraničí mají psí jednotku, která obchází zejména oddělení, kde se léčí děti a dospělí z těžkých nemocí. Také na odděleních, kde je již naděje více méně pohaslá, působí tito psíci jako přátelé. Ať je člověk starý nebo malý, canisterapie a ostatní terapie zvířaty se ukazují jako velmi efektivní způsob, jak zbavit pacienta alespoň na chvíli negativních emocí. Zvířata na nás mají velký vliv, zvláště pokud jsme jako mladí mývali zvířata doma.
zábava se psem

Zvíře pomůže, kde člověk nemůže

Zvířata se asi nikdy nenaučí mluvit, zato se s námi dorozumívají jinak. Mohou často nabídnout to, co nám ostatní lidé nenabídnou. Často se vodí pejsci do domovů důchodců, protože to tam dokáží pořádně oživit.
Je to také neskutečně smutný fakt, ale i smrtelně nemocní se vždycky alespoň na malou chvíli rozveselí, pokud vidí nějaké živé zvíře. Zvláště u malých dětí se musí dělat vše proto, aby to prožily s co největším klidem.