Jak pomoci týranému zvířeti?


Většina z nás má doma své domácí mazlíčky, které zbožňuje a nikdy by jim nezkřivila chloupek, či nedala do misky něco, co by jim mohlo způsobit potíže. Chceme totiž, aby s námi byli co nejdéle. Pak jsou ale mezi námi bohužel i lidé, kteří to vidí jinak a o své pejsky se nedokážou nebo dokonce snad ani nechtějí dobře postarat. V tomto případě se jedná o zvíře týrané a jeho majitel se dopouští trestného činu. Jak takovému týranému psovi (nebo i jinému zvířeti) můžete pomoci?

pes pod plotem


·         Pokud se s případem týraného zvířete setkáte, potom neváhejte kontaktovat přímo příslušnou veterinární správu nebo městský úřad. Nic ale nezkazíte ani oznámením na Policii ČR. Pokud se například obáváte konfrontace s majitelem zvířete, můžete probíhající týrání oznámit anonymně.

Než se rozhodnete podat oznámení, je dobré mít v ruce důkazy. Může se jednat o fotografie, video. Veterinární správa je povinna se tímto oznámením zabývat a vyvodit z jednání majitele důsledky.
 


·         V případě, že vše dobře dopadne a týrání bude potvrzeno, s největší pravděpodobností dojde k odebrání zvířete majiteli a bude s ním zahájeno trestní řízení.·         Co je vlastně považováno za týrání?

Omezování příjmu potravy zvířete

Omezování pohybu zvířete (malé klece, krátká lana)

Kupírování uší

Zásahy na hlasivkách (psi by přece neměli štěkat)


Bezdůvodné usmrcení


 Bulteriér na zahradě


Případ, o kterém jste možná slyšeli


 


Rok 2006, červenec. Alkoholem posilněná partička mladíků utýrala kočku zvláště krutým způsobem. Nejprve ji opili alkoholem, následovalo poštvání rozzuřeného bojového psa a celý akt týrání byl zakončen šlápnutím na kočičí hlavu. Jako by nestačil čin samotný, mladíci jej ještě zveřejnili na sociální síti. Dá se mluvit o štěstí. Tyrany se podařilo identifikovat, vyhledat a následně potrestat. Potrestaný byl však pouze jeden z nich. Trestem mu bylo ,,směšných“ 120 hodin  veřejně prospěšných prací.