Nebojte se výbojek

Nenechte se zmást. Výbojky nemají navzdory podobnosti svého názvu nic společného s nějakými těmi boji. V žádném případě vám neublíží, ba naopak vám dokážou i nemálo pomoci. Zejména v oblasti peněženky.
Rtuťové výbojky patří do světa osvětlovací techniky a v tomto ohledu lidstvu ochotně a dobře slouží.
laserová show
Na rozdíl od klasických žárovek, jaké nás provázely leckdy po většinu našeho života, fungují na principu výboje koncentrovaných rtuťových par uzavřených v baňkách z křemičitého skla pod vysokým tlakem. Jednoduše se do nich vpustí elektřina a tyto se rázem doslova rozpálí; na stěnách hořáku na nějakých 750 stupňů Celsia a v centru hlavního výboje dokonce na šestinásobek. Rozpálí se a počnou vyzařovat UV záření, jež se uvnitř díky vrstvě luminoforu mění na viditelné světelné spektrum, tedy na to, co od tohoto produktu coby uživatelé očekáváme.
světlo z reflektorů
Ve srovnání s běžnými žárovkami má taková rtuťová výbojka nejednu přednost. Především tu, že vydrží mnohem déle, než na co jsme zvyklí od žárovek, tedy nějakých třináct až šestnáct tisíc hodin, a že díky absenci zapalovače či předřadníku šetří náklady na osvětlovací zdroj. Dále jsou tyto výbojky nenáročné na údržbu, vlastně je jenom stačí vyměnit ve chvíli, kdy doslouží, ve srovnání s jinými svítidly jsou vzhledem ke svému výkonu a za dlouhá léta zdokonalené technologii výroby velmi levné, velmi rychle dosáhnou plného pracovního výkonu a nejsou nikterak citlivé na okolní teplotu, jež může být jak tropická, tak hodně hluboko pod bodem mrazu.
A mají-li rtuťové výbojky nějaké nevýhody, pak snad leda ty, že mají u nižších příkonů nižší účinnost než jiné druhy výbojek, nehodí se pro stmívání, po zhasnutí musí před opětovným zapnutím nejprve vychladnout a kvůli obsahu rtuti mohou být potenciálně nebezpečné pro okolí a vyžadují likvidaci podobnou jiným nebezpečným odpadům.
Zkrátka všechno má své mouchy i své přednosti. A je jenom na vás, rozhodnete-li se svítit si právě těmito svítidly. Jichž se rozhodně bát nemusíte. Protože navzdory svému názvu nejsou nijak nebezpečná, nijak výbojná. A váš den dokážou jedině rozjasnit.