Moderní proces sušení ovoce neboli lyofilizace – jaké má výhody?

Sušíte si běžně ovoce v sušičce nebo doma u kamen? Sušení je starý proces známý již mnoho let, ale novinkou je ovoce sušené mrazem, jaké má výhody?

Moderní proces sušení ovoce neboli lyofilizace – jaké má výhody?

Sušení ovoce mrazem je poměrně moderní metoda, kterou ještě mnoho lidí nezná. To se nedá říct o klasickém sušení ovoce za pomocí tepla, které je nám známo již řadu let. Sušení ovoce má své výhody, především jde o to, že nám takto upravené ovoce vydrží mnohonásobně déle, než ovoce v čerstvém stavu. Jenže pokud sušíme teplem, z ovoce se vytrácejí všechny cenné látky, vitamíny a minerály. U lyofilizace to ovšem neplatí.

pexels-photo-3640474

Zdravé a sušené

Když http://kralovskedobroty.cz/ máme přemíru ovoce, je logické, že jej chceme nějak uchovat. Ovoce nemá příliš dlouho trvanlivost, rychle se tak může zkazit, zplesnivět nebo seschnout. Když jej ale usušíme, můžeme jej konzumovat libovolně dlouhou dobu a stále si na něm pochutnáme. Jestliže je ale sušíme doma u kamen nebo jej dáme do sušičky, bohužel se s něj vytratí všechny cenné látky. Máme tak sice skvělou pochoutku, čerpat vitamíny a minerály z něj už nemůžeme.

Když se ale ovoce nechá rychle zamrazit a pak se usuší za pomocí nízkého tlaku – tomuto procesu říkáme lyofilizace, získáme skvělou pochoutku, která bude nejen trvanlivá ale také stejně zdravá, jako kdybychom stejné ovoce konzumovali v čerstvém stavu. Díky lyofilizaci si zkrátka ovoce zachová všechny své cenné látky a neztratí z nich vůbec nic. Navíc takto ovoce znavíme všech mikrobiálních nečistot, což je také obrovská výhoda.

pexels-photo-3993525

Křupněte si kousek zdraví

Lyofilizovat se dá v podstatě jakýkoliv druh ovoce, lyofilizované jahody nebo maliny ale bývají nejběžnější. Mrazem se ale dá sušit i tropické ovoce a jakékoliv jiné oblíbené druhy. Takto upravené ovoce se stává křehkým a velmi křupavým. Je také velmi lehké, když si vezmete hrstku lyofilizovaného ovoce do ruky, téměř jej neucítíte, přitom vás ale zasytí. Navíc jde o skvělý prostředek, jak si nahradit nezdravé dobroty, které si rádi dopřáváme například u sledování oblíbeného filmu.

Pokud máte rádi klasické sušené ovoce, musíte zkusit i ovoce sušené tímto způsobem. Nebudete litovat, chutná totiž skvěle.