Záhada peněz

Je to zvláštní, ale peníze mají svou vlastní specifickou schopnost, vytrácet se a schovávat. U jiných věcí e nám to obvykle neděje, když chceme mít doma více mouky, tak ji více koupíme a nakonec zjistíme, že nám zbyla, tedy obvykle. Jenomže s penězi to tak snadné není, chceme jich víc tak víc pracujeme, zhodnocujeme, obchodujeme na burze a na konci měsíce jsme zase na nule. Čím to je?
€ mince

Myšlenka: teď si to můžu dovolit

Tohle je jednoznačně nebezpečná myšlenka, protože:
a)      Začnu víc utrácets vědomím toho, že mám víc peněz, a tak si přece můžu za tu dřinu dovolit udělat si radost a koupit si maličkost nebo dvě.
b)      Přestanu šetřit, protože už mám víc peněz, takže šetřit se půjde samo.
c)       Přestanu kontrolovat své výdaje, pokud jste to dosud nedělali, pak je možná načase začít, protože až zjistíte, za co utrácíte, možná přehodnotíte některé své nákupy.
Když se na to podíváte s menším odstupem zjistíte, že i když máte víc peněz, stejně nakonec všechno utratíte a vklouznete zpět do svého původního života přežívání z měsíce na měsíc, protože si prostě jen zvyknete na vyšší standard.
mince a hodiny

Domácí účetnictví

Zní to hrozně, je to otravné, ale plně funkční a hlavně efektivní, pokud se ve vás projeví vůle začít šetřit. Samozřejmě, že existuje několik způsobů, jak před sebou ukrýt své finance, abyste si je nemohli odcizit v návalu slabší chvilky.
–          Technika obálek: v podstatě to jsou různé kupičky kam každý měsíc hned po výplatě vložím předem určenou částku, každá kupička je na něco jiného a smí být využita jen na to konkrétní ono.
o   Problémem je dostupnost, kdykoli můžete přijít a systém zrušit.
o   Výhodou je, že máte třeba kupičku auto a z ní berete bez zásahu do jiných kupiček.
–          Spoření: v bance založíte libovolný spořicí účet a ona už vás sama donutí spořit si a spořit tak dlouho, jak je psáno ve smlouvě.
o   Problém je, že když to nebudete zvládat, musíte se nějak domluvit s bankou.
o   Výhoda, na peníze jen tak šáhnout nemůžete, ačkoli jsou vaše.
Z těchto dvou základních metod jsou pak odvozeny všechny další, princip však zůstává stejný, ačkoli forma se může lišit.