S alkoholem v krvi prostě nenastartujete

Automobilová doprava neustále houstne a rychlost jednotlivých aut se neustále zvyšuje. Z toho logicky pramení, že přibývá i dopravních nehod. Tyto dva důvody ale pochopitelně nejsou jediné, které vedou ke každodenním katastrofám na našich silnicích.
nehoda o strom
·         Jedním z problémů, který se stále nedaří vymýtit, je alkohol za volantem.
·        Lidé jsou zkrátka nepoučitelní.
Podle statistik je každá třetí dopravní nehoda v Evropě v souvislosti s alkoholem.  Proto bylo potřeba lidský faktor obejít a spolehnout se jen na samotné auto. Aby prostě rozhodlo, jestli je řidič schopen usednout bezpečně za volant.
zákaz řízení pod vlivem alkoholu

Chytré auto, které chrání svého řidiče

Automobilka Volvo vyvinula a uvedla do provozu výrobek ALCOGUARD. Pod tímto tajemným názvem se skrývá systém pro detekci alkoholu před jízdou. Tento systém je založen na stejném principu, jaký používají běžně policisté při svých kontrolách. Řidič musí jednoduše fouknout do bezdrátového přístroje, který má velikost dálkového ovladače. Bez této procedury prostě auto nenastartujete. Na analyzátoru jsou instalovány tři kontrolky.
alkoholtester u piva
a)      Zelená– rozsvítí se v případě, že vaše hladina alkoholu je v rozmezí 0,0 až 0,1 g/l. Automobil bez problémů nastartuje.
b)      Žlutá– bude svítit při hladině alkoholu 0,1 – 0,2 g/l. Automobil nastartuje, ale systém vás upozorní, že byste řídit neměli.
c)      Červená – více než 0,2 g/l alkoholu v krvi. Máte smůlu. Automobil se rozhodl, že do takového rizika nepůjde a nenastartuje.
Díky pokročilým čidlům není možné systém nikterak obejít.Například tím, že místo vlastních úst použijete vzduchovou pumpu. Jak vlastně systém rozpozná, že řidič před jízdou popíjel? Je to velice jednoduché.
§  Palivové články reagují na molekuly etanolu.
§  Tyto molekuly procházejí přes citlivou membránu, čímž vzniká elektrický proud.
§  Hodnota tohoto proudu je následně změřena.