Vyberte si ty správné sluneční brýle

Sluneční brýle má doma většina z nás ale ruku na srdce, kdo z nás má doma opravdu kvalitní sluneční brýle, které našim očím neublíží? Pro ty pravé sluneční brýle běžte do kvalitní optiky v okolí. Brýle si tam jednoduše vyzkoušíte a navíc si i vyberete ty, co vám budou nejvíce slušet.

Barevné tónování brýlí

Základní vrstvou čočky je vždy barevná vrstva tónování. Tato barva může mít různou intenzitu barvy, neobsahuje však UV ochranu očí. Intenzita barvy však jen zmírňují množství světla, které putuje k oku. Jen pozor na intenzitu barvy, ty nejtmavší totiž natolik snižují množství světla, že ovlivňují reakci oka a tím pádem rozhodně nejsou vhodné na řízení. Nejčastěji se používají brýle šedé, hnědé, zelené ale není problém sehnat žluté či červené brýle.

sluneční brýle

Další vychytávky

brýle můžete mít natolik vychytané, že mohou mít třeba antireflexní úpravu, která se nanáší na zadní plochu čočky, nebo třeba zrcadlovou vrstvu, která odráží světlo a tím pádem propouští mnohem méně světla. Oslnění zase zabrání polarizační filtr, který rozhodně u levných brýlí nemáte. Další dobrou věcí, kterou mohou brýle zvládat je samozabarvování čočky, kdy brýle reagují na různé světelné podmínky. Třeba při nižších intenzitách světla jsou naprosto čiré, zatímco na jasném slunci výrazně ztmavnou. Design brýlí se samozřejmě liší, dámské sluneční brýle budou vypadat jinak, než pánské či dětské.

žena s brýlemi

Dioptrické brýle

dioptrické sluneční brýle jsou pro některé z nás nezbytností, pokud je potřebujete, jste ve složitější situaci, protože výběr těchto brýlí není zdaleka tak dobrý. Nejjednodušší je sehnat si kvalitní brýlové obruby a nechat si udělat dioptrické brýlové čočky na míru.

Výběr rozhodně nepodceňujte. Kvalita brýlí je zásadní, především pokud nemáte oči úplně v pořádku, pak se na ni opravdu zaměřte. Zrak máme jen jeden a je lepší si za kvalitní sluneční brýle připlatit.