Zakazujete? Dávejte pozor, ať nezakazujete příliš!

Ano, jako maminka máte o své dítě oprávněný strach. Vidíte, jak jede na kole z kopce nebo jak utíká z kopce a napadají vás ty nejhorší scénáře, které mohou nastat? Když lozí po stromech, nebo jde okolo vykopané jámy, skáče v bazénu… U veškerých nebezpečných situací vám tuhne krev v žilách a jdete málem do mdlob.
nastávající matka
Věřte, že nejste hysterická, a že je to naprosto normální. Své dítě jste nosila 9 měsíců v bříšku, kde jste ho měla naprosto pod kontrolou. Potom jste jej nosila v náručí a byla jste u něj téměř 24 hodin denně. Jenomže děti rostou. Naučí se lozit a v mžiku je pryč, naučí se chodit a vleze vám všude, protože jeho hlavním úkolem je prozkoumávat svět. Už jej nemůžete tak snadno ohlídat. Navíc se učí novým věcem, a všechno nové může být svým způsobem nebezpečné.
Dávejte si ale pozor, co všechno zakazujete a jakým způsobem. Proč? Všeho moc škodí. Pokud dítěti budete zakazovat naprosto všechno jenom proto, aby si náhodou neodřelo prstík, vyroste vám z něj bábovka, která se bude držet jenom máminy sukně. A to snad přece nechcete, ne?
Je proto důležité udržovat ho v určitých mantinelech. Jednak proto, aby se mu nestal nějaký závažný úraz, což v žádném případě nechceme, a jednak proto, aby mělo chuť se něco učit, a aby získalo trošku odvahy a bojácnosti.
chlapeček na koloběžce
Aby ve vás mělo tu správnou oporu, je dobré věty, kterými chcete omezit jeho chování, trochu přeformulovat. Ne jen zakazovat, ale umět i podpořit. Takže místo toho, abyste mu řekli: nechoď tam, ty určitě spadneš – řekněte mu: běž, ale opatrně, vedle tebe je díra. Pokud vidíte, že chce jet z kopce na kole, upozorněte ho, že kopec je prudký, proto musí dávat pozor a jer raději pomaleji. Většina z nás hned bezmyšlenkovitě vykřikne: ,,Nedělej to!“ Jde ale o to, aby se dítě pak nebálo dělat všechno. Je proto lepší spíše vysvětlovat a v určitých situacích umět říct: ,,Ty to zvládneš!“
U malých dětí je to podobné jako u větších a vlastně i u dospělých. Zakázané ovoce přece nejlíp chutná, a čím více zakazujeme, tím větší je naše touha ochutnat. Někdy je možná i lepší, když si to kolínko trošku podře, příště bude poučený a bude si dávat větší pozor.