Podnikat nebo být zaměstnancem?

K podnikání potřebuje člověk živnostenský list, který za pár minut vyřídí na živnostenském úřadě. Může si tam zaškrtnout libovolné činnosti, které bude vykonávat při svém podnikání. Jsou dva druhy živností, vázané a volné. Každá z nich je specifická tím, že záleží na tom, co chcete vykonávat. Volné živnosti jsou například:
 
·         zemědělství, zahradnictví, rybníkářství
·         výroba hnojiv, plastových výrobků, skel
·         reklamní činnost, marketing
·         ubytovací služby
·         realitní činnost
·         pronájem a půjčování věcí movitých
·         fotografické služby.
 peníze na ceduli
A mnoho dalších.
 
Za to ty vázané činnosti jsou:
 
·         geologické práce
·         řemeslné práce
·         výroba a zpracování paliv
·         nákup a prodej kulturních památek
·         činnost účetních poradců
·         oceňování majetku (pro věci movité, nemovité, nehmotný majetek a finanční)
·         různé revize
·         průvodcovská činnost horská
·         oční optika,…. .
 
Je hodně činností a prací, které člověk může na živnost dělat. Nevýhodou je ale to, že si sami platíte za sociální a zdravotní pojištění. Kdyby jste byli zaměstnanci, tak by tohle za vás platil zaměstnavatel. Platíte i daně, které se odvíjí od vašeho obratu peněz, co vyděláte.
 úprava kravaty

Sám sebe pánem?

Tohle je určitě nejlepší věc na podnikání. Sami si volíte, kdy přijdete do práce a kdy zase odejdete. Platíte sami sebe a nečekáte každý měsíc na den, kdy vám má přijít výplata. Nemusíte nikoho poslouchat, že děláte něco špatně, protože to děláte tak, jak chcete vy sami. Nejhorší ovšem je začátek. Musíte mít nějaké peníze našetřené než vám živnost nebo firma začne vydělávat.
Jde si ale i zažádat o dotace z EU nebo úřadu práce. Musíte mít dobrý plán a vizi k tomu, abyste mohli nějak začít a abyste dstali dotace. Plán musí dávat hlavu a patu. Proč by EU dotovalo něco, co nemá smysl?

Pamatujte si, že každý může dělat to, co ho baví a nemusí poslouchat svého šéfa, jak a co má dělat. Máte čas na svou práci, rodinu i koníčky, protože si do práce chodíte, tak jak chcete. Založte si živnost a zkuste vzít svůj život do vlastních rukou!