Barevná teplota umělého světla je rozhodující pro naše zdraví

Lidské oči jsou velice citlivý orgán, který reaguje na barevné světelné spektrum. Podle barvy světla okolního prostředí dávají našemu tělu najevo, zda se připravit k aktivní činnosti, nebo ulehnout ke spánku.
duha z diod

Úskalí modré barvy

Že je modrá dobrá, a že už tomu tak je, jsou slova jedné populární skladby. Modrá barva je skutečně barvou dobrou, je součástí světelného spektra a vnímáme ji jako barvu vzdušnou, symbol čistoty, tvořivosti a především aktivity a kreativity. To však platí pro přirozený denní cyklus, nikoliv pro ten noční. Po západu slunce se náš organismus přizpůsobuje nočnímu spánkovému režimu, tělo je připraveno k postupné regeneraci a sami dobře víte, jak se cítíte, když jste nevyspalí. Mrzutí, otrávení a není s vámi rozumná řeč.
Součástí sítnice lidského oka jsou zvláštní fotocitlivé buňky, které reagují především na modré světelné spektrum. Jakmile jej zaregistrují, dávají pokyn ke změně biologických hodin a informují organismus, že začíná den. Přirozený stav je pro naše tělo vždy takový, kdy začíná den přibližně ve stejnou dobu, jako ten předchozí, s plynulým posunem (zkracováním nebo prodlužováním dne jen o několik minut).  Jestliže se ukládáme k spánku každý den přibližně ve stejnou dobu s tolerancí půl hodiny, svému tělu prokazujeme dobrou službu. Pokud však tento cyklus narušíme buď delším bděním, nebo směnným provozem (noční směna), nebo před spaním svítíme nevhodným osvětlením, způsobujeme naopak chaos, který se pak projeví později ve formě únavy, vyčerpání, stresu, a později se to vystupňuje do nemoci, někdy dokonce s podporou k nádorovému bujení.
duha na ruce

Pozor na večerní iluzi denního světla

V posledních deseti letech se na trhu masově rozšířily LED technologie. Měli bychom jich tedy využít k našemu prospěchu a neobracet je proti sobě. Dvě hodiny před plánovaným ulehnutím do postele bychom měli svítit pouze teplými, oranžovožlutými odstíny bílého světla o teplotě chromatičnosti kolem 2700 Kelvinů, které odpovídají barvě slunečního kotouče při jeho západu a východu. Naše tělo tím připravíme na spánkovou fázi. Paradoxně touto vlastností oplývaly klasické vláknové žárovky. Pro navození relaxační atmosféry používejte LED diodové žárovky 2500 – 3000 K a pro práci u psacího stolu nebo v dílně či v kuchyni se hodí spíše chladnější osvit kolem 5000 – 6000 K. Před spaním také nesviťte klasickou zářivkou, která má teplotu chromatičnosti 4200 K.